ליעוץ ראשוני חינם השאירו את פרטיכם:
שם:
טל':
אימייל:
banner

 

על חוקרים פרטיים ותפקידם

תודות לספרי מתח, סדרות טלוויזיה וסרטי קולנוע לרובינו יש תמונה חיה וברורה בראש באשר לדמותו הטיפוסית של חוקר פרטי. משרד אפלולי בחלק הפחות מוצלח של העיר, שולחן עמוס בניירת, עשן באוויר, סדרה של קליינטים מסתוריים, לעיתים תכופות, נשים נחשקות, שהגיעו אל משרדו של החוקר הפרטי כי נעשתה להם עוולה כזו או אחרת.

התפקידים השכיחים של חוקרים פרטיים אלו הם למצוא הוכחות ועדויות לכך שנעשתה עוולה או להשיב את אי הצדק לכנו. כדי להשלים את המשימה שלשמה נשכר, החוקר הפרטי מגייס מידע מעדים ומעוברי אורח,  לעיתים הוא משתמש בסיפור כיסוי ובמסווה מזויף. חוקר פרטי דולק בעקבות חשודים, מחפש רמזים,  מצלם בחשאי, ומוצא עקבות שהאדם הרגיל היה לבטח מתעלם מהם. לעיתים קרובות, החוקר הפרטי שבדמיוננו גם נכנס לצרות, אבל ברגע אחרון ועם הרבה תושייה הוא חוזר אל הלקוח או הלקוחה, ששרויים במצוקה,  עם תשובות.

את הדימוי הזה של חוקרים פרטיים יהיה קשה לנפץ. זה הושרש בתרבות שלנו במשך שנים ועד ליום זה על ידי גיבורים כגון שרלוק הולמס, פוארו, מגנום, ורוניקה מארס, מונק ועוד.  אלו ועוד רבים אחרים נחשבים לגיבורי תרבות המופעים בזמן הנכון ובמקום הנכון, אבל כמה מהדימויים הללו נאמנים למציאות של חוקר פרטי בן זמננו? ומה הוא בעצם תפקידם של חוקרים פרטיים היום?

תפקידו של החוקר הפרטי

הגיע הזמן לעשות קצת סדר בתפקיד החוקר הפרטי ולהפריד בין בדיה וחלום לבין המציאות שלנו. חוקרים פרטיים אלו אנשים מקצועיים שמקבל תשלום עבור איסוף עובדות. שלא כמו בלש במשטרה, חוקר פרטי עובד עבור חברות או לקוחות פרטיים, אך בדומה לבלשי משטרה הם לא פעם עוזרים בפענוח של פשעים, אך הם אינם שלוחה של רשות החוק. אין בכוחו של חוקר פרטי להעמיד מישהו לדין או לעצור אדם, כי אם רק לאסוף מידע ועובדות.

התפתחותו של החוקר הפרטי

חוקרים פרטיים קיימים למעלה מ-150 שנה, כתחום מקצועי לגיטימי. זה החל בצרפת בשנת 1883, אז נפתח משרד החקירות הפרטיות הראשון, ובשנת 1850 בארצות הברית, כאשר אלן פינקרטון פתח סוכנות חקירות והיה ידוע לשמצה בשבירת השביתות של עובדים.

חוקרים פרטיים כיום

כיום מרבית החוקרים הפרטיים הם עצמאיים. יש חוקרים שעובדים עם סוכנויות חוק ושירותי בטחון. חוקרים פרטיים נוספים עובדים עם גופים פיננסיים, חברות אשראי וגביה, ענף הביטוח וכו', בעוד אחרים בוחרים להתמקד בתחומים מסוימים, כך למשל בוגרי תארים במנהל עסקים או ראיית חשבון בוחרים להתמחות בחקירות כלכליות על סוגיהם השונים ובוגרי תארים במדעי המחשב מתמחים בחקירות מחשב – כולם מחויבים לתפקיד העיקרי של חוקר פרטי – איסוף עובדות!!